Jak ztratit dětství: největší chyba rodičů dnešní doby

Největší chyba rodičů dnešní doby
25 Dub, 2018

Jak ztratit dětství: největší chyba rodičů dnešní doby

Každou minutu každého dne jsme konfrontováni s rozhodnutím, čemu budeme věnovat svou pozornost. Můžeme náš životní čas buď ztratit nebo využít. Hlavně v dnešní době je důležité, aby se tato zpráva dostala ke všem rodičům.

Blog Eva Kiedronova (6)

Toto je hlas bolavého srdce uvnitř nás. Moudrost a nezbytnost mluvící přímo k rodičům 21. století:

„Vybavuji si dobu, kdy jste byli venku s vašimi dětmi, kdy jste s nimi skutečně byli. Zapojili jste se do jejich dialogu, vnímali jste co cítí a chtějí. Ukazovali jste jim svět okolo a byli jste opravdu přítomni.

Nyní vás vidím u telefonu, jak tisknete své děti na houpačky, když vás rozptylují od vašeho zařízení.

Myslíte si, že trávíte čas s nimi, ale ve skutečnosti nejste přítomni. Když vás vidím, jak vyzdvihujete své děti ze škol a školek, zatímco telefonujete, cítím velikou bolest.

Děti slyší vaši dospělou komunikaci v telefonu. Co slyší? Co je ta zpráva, kterou dostanou? Já nejsem důležitý, Já nejsem důležitá.“

Vše, co potřebujete, je jedno dítě a telefon a tento tragický příběh může být i váš.

Jak ztratit dětství svých dětí:

Blog Eva Kiedronova (3)

* Mějte svůj telefon po celý den zapnutý. Povolte zvonění, pípání a bzučení, aby přerušilo vaše dítě v polovině věty, kterou říká; vždy dejte přednost volajícímu.

* Noste svůj telefon s sebou všude, aby v případě, že byste ho nechali v jiné místnosti, mohlo vaše dítě s ním přiběhnout hrdě ho nesouc v ruce pečujíc o něj více než o velmi potřebný dýchací přístroj, a ne jako o zařízení na komunikaci.

* Rozhodněte se tak, že aplikace, se kterou si hrajete, je důležitější než to, abyste si házeli míč se svým dítětem na dvoře. A ještě lepší je, zakřičte na dítě, aby vás nechalo být, když si si teď hrajete svou nereálnou hru.

* Vezměte své děti na výlet a prožijte při tom spoustu času na svém telefonu, až se vaše dítě bude na vás toužebně dívat a přát si, abyste byli s ním.

* Zatímco čekáte na číšníka, že vám přinese vaše jídlo nebo čekáte na pohádku v kině, vyberte si svůj mobil a dívejte se na něj přesto, že vaše dítě sedí vedle vás, toužící po tom, abyste si s ním povídali.

* Jděte na sportovní událost svého dítěte a v pravidelných intervalech se podívejte nahoru od telefonu myslíc si, že vaše dcera si nevšimne, jak nejste plně soustředěna na její hru.

* Ráno jako první zkontrolujte svůj telefon… dokonce předtím, než políbíte, obejmete nebo pozdravíte členy své rodiny.

* Zanedbávejte denní rituály, jakými je uložení vašeho dítěte do postele nebo večerní rozhovory, protože jste příliš zaneprázdněni svými on-line aktivitami.

* Nepozvednete zrak od svého telefonu, když s vámi vaše dítě mluví, nebo odpovídejte jen „hm“, aby si myslelo, že jste ho poslouchali.

* Ztraťte nervy ze svého dítěte, když vás „obtěžuje“, dokud jste v interakci s vaším ručním elektronickým zařízením.

* Vydejte podrážděný vzdech, když vás vaše dítě požádá o to, abyste rozhoupali jeho houpačku. Ono nevidí, že jste zaneprázdněna?

* Využijte čas během jízdy na to, abyste zavolali jiným lidem, bez ohledu na to, že byste mohli mluvit se svými dětmi o tom, jaký měli den, nebo o jejich obavách, o jejich strachu, nebo o jejich snech.

* Mějte svůj telefon u ucha, když vaše dcera vstoupí nebo vystoupí z auta. Ujistěte se, že milující pozdrav „Ahoj“ nebo „Sbohem“ byl vysoce afektovaný.

Blog Eva Kiedronova (4)

Postupujte podle tohoto receptu a budete mít:

* Špatnou citovou vazbu se svými nejbližšími.

* Méně šancí na vytvoření krásných vzpomínek.

* Nedostatek napojení na lidi, kteří jsou pro vás nejcennější.

* Neschopnost skutečně poznat své děti, jejich potřeby a bolesti.

* Ochromující lítost, až vaše děti vyrostou a už vás nebudou potřebovat.

Pokud zjistíte, že tento recept je pro vás obtížné číst, pokud zjistíte, že máte slzy v očích, já vám děkuji a vaše děti vám děkují také. Je ještě čas to zvrátit a pomoct i ostatním rodičům, znova se napojit na své děti.

Není snadné zvážit možnost toho, že rozptýlení v moderním věku si převzalo nezasloužené prioritní postavení před lidmi, na kterých ve vašem životě záleží nejvíce.

Věc se má takto: vy nemusíte dodržovat výše uvedený recept. Ano, je 21. století. Ano, celý svět je on-line. Ano, komunikace kvůli práci je důležitá. Ano, občas musíte být k dispozici.

Ale navzdory všem těmto faktorům, nemusíte obětovat dětství svého dítěte, nemusíte obětovat ani svůj život.
Mohu namísto toho doporučit tento recept?

Jak uchopit jejich dětství do svých rukou:

Blog Eva Kiedronova (1)* Podívejte se své dceři do očí, když s vámi mluví. Váš nepřerušený pohled je láskou k vašemu dítěti.

* Vyhraďte si čas, abyste byli se svým dítětem přítomni – skutečně buďte s ním tak, že mu věnujete svou plnou pozornost. Dar vaší úplné pozornosti je největší dar, který mu můžete dát.

* Držte dceru za ruku, poškrábejte syna po zádech, poslouchejte tlukot jejího srdce a hlaďte jejich vlasy. Dotyk milujícího rodiče je uzdravující až zázračný.

* Pozdravte dceru, aby cítila, že vám tak moc chyběla, když nebyla ve vaší přítomnosti. Vidět vaši tvář rozzářenou, když ji vidíte jí dodá celoživotní jistotu, že je milovaná.

Blog Eva Kiedronova (7)* Hrajte si se synem, buďte na chvíli zase dítětem. Toto budou jeho i vaše vzpomínky na váš společný čas až bude dospělý.

* Povídejte si se svými dětmi, když řídíte ukazujte jim svět kolem vás, ať si na vás vzpomenou, až těmito místy budou jednou sami jezdit.

* Vytvořte si každodenní rituál, při kterém se nebudete rozptylovat ničím jiným. Důsledné upřednostňování svého dítěte je budovaní vašeho silného pouta.

* I když se někdy na své dítě nazlobíte, něco mu vyčtete, udržte si pouto a neutečte ke svému telefonu. Poklekněte k němu, obejměte ho a řekněte mu, jak moc ho milujete. Naučíte ho tak, že všichni chybujeme, ale je důležité to mezi sebou urovnat dřív, než začnete dělat cokoli jiného.

Recept na to „Jak zachránit své krásné vztahy“ vyžaduje jen jednu věc: Musíte odložit svůj telefon.

Ať už to je na dvacet minut, dvě hodiny, nebo na celou sobotu, nádherné lidské napojení, vytváření vzpomínek, a krásné spojení mezi rodiči a dětmi se může vytvářet vždy, když zanecháte rozptýlení. Uchopte to, na čem skutečně záleží.

Nádherné, život měnící výsledky vašeho spolužití s „Volnýma rukama“ mohou začít dnes… právě teď… ve chvíli, kdy posunete telefon až za potřeby svých dětí, za jejich úsměv a společné hry s nimi.

Prosím, pomozte rozšířit tuto důležitou zprávu mezi všechny rodiče. Věřím, že když zachráníme vztahy s našimi dětmi, můžeme tak zachránit celý svět.

Blog Eva Kiedronova (9)

 

Eva Kiedroňová

8 komentářů

 1. Ondřej Chovanec
  říká:

  Díky.

 2. Katka
  říká:

  Nakolik je téma užitečné a zajímavé, je zároveň bohužel velmi dobře vidět, jak málo vám záleželo na kvalitě textu a jak malou práci jste si dali s přeložením toho celého z jiného jazyka – tohle jste prostě nenapsali sami, ale jen odněkud převzali.

 3. Alena
  říká:

  Moc krásné a moc aktuální! Stoprocentně souhlasím a dávám palec nahoru a sdílím na fb. Musíme si uvědomit, že děti mají jen nás, nemají kam jinam jít a s nikým jiným se pomazlit nebo utěšit. My dospělí klidně odejdeme jinam, za kamarády nebo jen tak ven se uklidnit, uvolnit ale naše děti ne. Jsou odkázány jen a jen na nás. A upřímně, nechtěla bych žít na místě, kde o mne nestojí, nevěnují mi pozornost když potřebuji a je jedno, jestli si chci poplakat nebo podělit o radost. Takhle bych opravdu nechtěla žít. Veškeré technické vymoženosti nás odvádějí od životně důležitých věcí. Musíme si to uvědomit a vrátit se nejen sami k sobě ale především k našim dětem a milovaným. Moc děkuji za tento článek. Alena V.

 4. Jitka Audesová
  říká:

  Dobrý den, absolutně souhlasím a děkuji za pěkné shrnutí.
  Omlouvám se, ale hned po přečtení jsem si vygooglila Váš věk (sama jsem ročník ’60). I proto bych se podepsala pod každou Vaši větu. Zažila jsem to dětství, které popisujete. Bez závislosti na informačních technologiích, kdy rodiče se svými dětmi sdíleli společný čas beze strachu, že by jim mohlo něco důležitého uniknout, zatímco se budou soustředit na vzájemnou komunikaci se svou rodinou.
  Mám ale strach, že Ti, kteří již na těchto technologiích vyrostli, už tomu tak nerozumějí. Pro ně je normou něco jiného, než co jsme v dětsví a dospívání zažili my a s láskou na to vzpomínáme, zejména tehdy, když nás navštíví naše dospělé děti s mobilními telefony v ruce. A nejsou daleko od toho, aby byli ublížení nebo naštvaní, že my starší nejsme on-line 24 hodin denně a dovolíme si svůj mobil klidně na dlouhé hodiny odložit. Vždyť je přece naše povinnost a absolutní norma, že všichni na všechno okamžitě reagují a jsou on.line ve dne v noci.
  Tak Vám držím palce a děkuji za počin, který je možno sdílet a posílat těmi zatracenými informačními technologiemi dál!

 5. Honza
  říká:

  Prvně mi přišlo, že ten článek není přece tak objevný, že to každý ví… Ale pak jsem se rozhlédl. Technologie nám ulehčují život, až nám ten život odvane.

 6. Jakub Kolařík
  říká:

  Dobrý den,

  Je to sice hezky napsané a do určité míry máte jistě pravdu. Sám jako rodič vidím, jak často tohle rodiče dělají. Ale… Přijde mi to zase jako další hejt na mobilní technologie. Přitom ty a priori nejsou špatné. Jde v první řadě o lidi. Podle mě je hloupost říkat, že dřív „lidi byli napojení na své děti“. Znám spoustu historek mých rodičů a jejich vrstevníků o tom, jak je rodiče vyhnali ven a děti se vracely až navečer. Jak jim nerozuměli, neexistovala žádná snaha rodičů dětí nějak rozvíjet nebo jim rozumět, natož se s nimi bavit a ukazovat jim svět. Takhle to prostě nefungovalo a ani k tomu nebyly potřeba mobily. Dneska je mnohem vyšší informovanost, mnohem více volnočasových aktivit, rodiče se snaží ze svých dětí něco mít, a ne jen mít děti, protože je mají všichni ostatní. Pokud je rodič hloupý troglodit, tak se svým dětem nevěnuje a čumí radši do mobilu. Kdyby nebyly mobily, bude čumět do tv, nebo do novin, nebo do zdi.

  P.S. Tohle píšu, protože moje dcera u spinká. :-)

 7. Lenka
  říká:

  Ano, bohužel je to dnes přesně tak, jak je v článku popsáno a nejde jen o mobilní telefony, ale obecně jakékoliv další vymoženosti dnešní informační a interaktivní společnosti:( Sama jsem si u své roční dcery všimla, jak jí vadí, když si sedám k počítači nebo když telefonuju. Někdy je to nezbytné, ale naštěstí ač věkem tomu neodpovídám, řadím se dnes dle většiny k dinosaurům, protože nemám tablet, nemám data na telefonu, natožpak mobilní bankovnictví či placení pomocí mobilu, nepoužívám chatovací programy ani messengery a na FB jsem jen tehdy, když si sednu ke stolnímu PC a ne online jako mnoho lidí. Instagram/tweetování nemám/neznám a přesto si troufám říct, že žiju a nijak mě to nehandicapuje – možná jen v tom, že si o mně nejspíš někteří myslí, že jsem out a sto let za opicema. No co už – s tím dokážu žít 😉

 8. Vlastimil
  říká:

  Děkuji 🤔

Odpovědět

*